Letní rekreace

Rožnovsko je kraj s nejstarším a největším muzeem lidové architektury u nás, kraj pod Radhoštěm, kraj folklóru, celoroční turistiky, kvalitních služeb a pohostinných lidí.S Rožnovskem je spojována zejména lidová architektura, a to nejen ta soustředěna v rožnovském skanzenu, ale nacházejí se tady rovněž významné církevní památky, jako je kaple na Radhošti nebo poutní chrám v Zašové, a další zajímavosti, jako je areál Pusteven nebo socha Radegasta. Kulturní krajina Rožnovska, jehož osu tvoří Rožnovská Bečva, je výsledkem staletého působení člověka na přírodu. Oblast je součástí CHKO Beskydy a k nejcennějším rezervacím patří Kněhyně. Oblíbeným cílem turistů je Radhošť s rozhlednou Cyrilka. Na Rožnovsku je velmi silná folklórní tradice. Jen ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se každoročně koná na šest desítek folklórních akcí. Rožnovsko je oblastí s bohatou nabídkou rekreačních možností, včetně sportovního vyžití a kvalitních doprovodných služeb. Prožít se tu dá příjemná dovolená i víkend. Zimní dovolená na Rožnovsku nemusí být jen lyže nebo brusle, ale také kuželky, bowling, vířivka nebo masáže.

Dolní, Prostřední a Horní Bečva

Při průjezdu Bečvami Vás asi nejvíce okouzlí zdejší příroda. Pravá Valašská architektura zde na Vás dýchne z různých zákoutí překrásné přírody. Kdo má rád houby a rád je taky sbírá, určitě se na chviličku zastaví v některém zdejším lesíku, které bývají na houby velmi bohaté. Konečná cykloztezky je na Horní Bečvě, odtud se však můžete vydat jak na Pustevny, tak na Bumbálku.

udolí potok prehrada

Cyklostezka Bečva

Od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou máte na 160 km možnost poznávat pamětihodnosti, přírodní krásy, lidové tradice i místní speciality Valašska, Moravské brány a Hané.Podél břehu Rožnovské Bečvy vede nově vybudovaná cyklostezka, která byla z 85% spolufinancována z Evropských fondů pro místní rozvoj. Cyklostezka spojila obce Horní Bečva, Prostřední Bečva, Dolní Bečva, město Rožnov pod Radhoštěm, Zubří a obec Zašová a město Valašské Meziříčí. Cyklostezka tedy bude využívána celoročně .Cyklostezka v délce přibližně 16-ti km povede podél toku Bečvy, přes obce Zašová, Střítež nad Bečvou, Zubří, Rožnov pod Radhoštěm, Dolní Bečva, Prostřední Bečva a Horní Bečva a to nejen po stávajících komunikacích, ale také na nově vybudovaných površích, které budou mj. přizpůsobeny také pro in-line bruslení. A v zimním období bude při příznivých sněhových podmínkách využita jako běžecká trasa.

Rožnov pod Radhoštěm

Bývalé lázeňské městečko proslavené Valašským muzeem v přírodě láká návštěvníky svou polohou v podhůří Beskyd a poklidným stylem života. Rožnov není jen o Valašském muzeu, ale najdete zde také krásné náměstí, kde můžete v pekárně ochutnat typický valašský frgál a odpočinout si na lavičce pod jehličnany a sochou T. G. Masaryka. Rožnovský pivovar zase nabízí speciální kvasnicová piva, v parku je k vidění krásný dřevěný altán a ve Společenském domě se nachází malebný dřevěný interiér útulné patrové restaurace.

Valašské muzeum v přírodě

První skanzen v Československu (otevřen roku 1925) představuje návštěvníkům typickou valašskou architekturu i styl života starých Valachů. V muzeu se každoročně konají jarmarky, celodenní ukázky tradičních řemesel, masopustní a velikonoční obyčeje, ukázky praní prádla, hrnčířské nebo kovářské dny, setkání řezbářů, vánoční koledy a další slavnosti.Valašské muzeum v přírodě založené bratry Jaroňkovými v roce 1925 je opravdovým turistickým lákadlem pro všechny věkové kategorie návštěvníků. Můžete obdivovat lidovou architekturu, dovednost valašského obyvatelstva, pekařské výrobky, řemeslo, valašské lidové tance v krojích, domácí zvířata při chalupách a malebnou krajinu. Procházka Valašskou dědinou (část muzea) je poutavá v každé roční době, podzim ovšem přidává celé expozici na barevnosti a pohodě. V podzimním období není špička sezóny, proto si přijdou na své zejména ti návštěvníci, kteří mají radi větší soukromí a klid.Technicky zaměřené návštěvníky i děti určitě zaujme svou velikostí obrovský větrný mlýn.

Pustevny a Radhošť

Pověstmi opředená hora Radhošť vypínající se nad Rožnovem do výšky 1129 metrů se proslavila především sochou boha Radegasta od Albína Poláška a kaplí Cyrila a Metoděje. Pustevny, z nichž vede hřebenová stezka na Radhošť, jsou známé díky typickým stavbám architekta Dušana Jurkoviče Maměnka a Libušín.Od horní stanice lanové dráhy a historických secesních staveb se vydáte po modré turistické značce směrem k vrcholu Radhošť. Ve vzdálenosti 0,5 km od Libušína a Maměnky se nachází rozhledna Cyrilka, ze které je nádherný výhled na okolní vrcholy a při jasné viditelnosti až na Lysou horu (1 324 m n. m.).K monumentální soše pohanského boha hojnosti, úrody a války - Radegasta, je to 0,7 km od rozhledny Cyrilky. Sochu vytesal roku 1930 frenštátský rodák Albín Polášek. Zde si můžete odpočinout, občerstvit se ryzím pivem z hor a pak pokračovat směrem ke kapli Sv. Cyrila a Metoděje, která leží na vrcholu Radhošť (1 129 m n. m.).Vrchol Radhoště je vzdálen od sochy boha Radegasta 2,5 km a nabízí skvostný pohled na dřevěnou kapli Sv. Cyrila a Metoděje se sousoším věrozvěstů, které je rovněž dílem sochaře Albína Poláška z Frenštátu.

Rožnovský pivovar   Od roku 2010 je pro návštěvníky  otevřen nově rekonstruovaný pivovar s možností ochutnávky piva. V příjemném prostředí pivovaru můžete posedět u čepovaného rožnovského piva Rothschild, pojmenovaného podle dřívějších majitelů z panovnického rodu Rothschildů, nebo Radhošť, pojmenovaného příznačně dle nedaleké hory.U pivečka můžete shlédnout dvcetiminutový film o historii pivovaru a také něc o zakousnout z domácí zabíjačkové mísy. Otevírací doba pro veřejnost je od 14oohod. do 20oohod.

 

Rožnovské pivní lázně jsou prvními lázněmi zcela nového druhu. Snaží se totiž skloubit prvky alternativního léčitelství vycházejícího z prastarých technik starých Egypťanů a východních kultur s běžnými i méně běžnými lázeňskými a fyzioterapeutickými postupy. Je pro Vás připravená speciální místnost vyložená přírodním štípaným kamenem, kde se nejen prohřejete, ale také své tělo hluboce prodýcháte směsí bylin rozptýlených v jemné páře. Směs máty, meduňky, šalvěje je notoricky známá svými dezinfekčními a očistnými účinky.

Soláň - Velké Karlovice -Zajímavou turistickou atrakcí pro návštěvníky Beskyd je nedávno postavená zvonice na Soláni a přilehlá Galerie v přírodě. Soláň se nachází mezi obcema Rožnov pod Radhoštěm, Horní Bečva a Velké Karlovice.Na Soláni vznikly plochy upravené jako charakteristická „Valašská zahrada“ s prvky valašské krajiny.Jaro na Soláni je ozdobeno přehlídkami řemeslných ukázek činností a prací, jež jsou spojeny s nejvýznamnějšími jarními svátky (pletení pomlázek, malování a zdobení kraslic, vyprávění pamětníků), za účasti folklorních souborů, skupin a významných hostů.V létě se můžete zúčastnit tradičního Sečení luk pod Soláněm, která otevírá každoroční Malířské cesty kolem Soláně.Na Soláni je podzim tradičně vítán zářijovou nebo říjnovou víkendovou nabídkou programů a soutěží zejména pro děti, při kterých jsou oživovány staré zvyky a tradice spojené s podzimními pracemi a hrami (pečení brambor a bramborových placek, stříhání oveček, štípání dřeva, pouštění draků, soutěže škol aj.).

Gibon park - je zábavní centrum v Rožnově pod Radhoštěm pod širým nebem, kde jsou k dispozici různé formy vyžití ať už fyzického či intelektuálního a různou mírou adrenalinového zatížení.Gibon park nabízí tyto atrakce: lanového centrum, obří lanovka, dětský park, rotoball, minigolf, restaurace, minigolf, dětská překážková dráha a další.

Rožnovský výletní vláček Rožnováček  Městem Rožnovem pod Radhoštěm se od začátku května do konce října prohání vláček Rožnováček z kterého budou mít jistě největší radost nejmenší návštěvníci našeho města. Vláček jezdí každý den od úterý do neděle a o svátcích 09:00 do 17:50 hodin, v pondělí vláček nejezdí. Vláček je možné pronajmout za příznivého počasí na soukromé akce (pouze v době, kdy nejezdí dle jízdního řádu)! Délka okruhu je 4,5km.

Mořské oko Pustevny    malé lesní jezírko, zvané Mořské oko, nedaleko známého hřebene s dřevěnými útulnami na Pustevnách v Moravskoslezských Beskydech. Kolem přírodního útvaru vede červená turistická značka z Pusteven na Martiňák. Částečně je však jezírko dílem podnikavých turistů. Mrzelo je, že všechny velehory mají svá plesa, a tak se rozhodli starší mokřad prohloubit a rozšířit do podoby malého jezírka.

Zvonička Pustevny  Valašská zvonička Pustevny, je nejblíže ke komplexu dřevěných budov na Pustevnách. Je to roubená lidová valašská zvonice z konce 19. století.

Jurkovičova rozhledna  .